27 lutego 2018

Drzewo Franciszka – podsumowanie wydarzeń w roku 2017

PROJEKT „DRZEWO FRANCISZKA”

Młodzież świadoma roli ochrony drzewostanu i wrażliwa ekologicznie to nie tylko marzenie nauczyciela biologii, ale także konieczność, bez której kolejne pokolenia nie będą w stanie zapewnić sobie właściwych warunków do życia. Fundacja Zakłady Kórnickie znalazła sposób na to, jak poszerzyć wiedzę przyrodniczą uczniów i zachęcić młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Odpowiedzią na potrzebę kształcenia właściwej i pełnej troski postawy wobec środowiska naturalnego stał się projekt „Drzewo Franciszka”. Przybliżenie uczniom postaci patrona ekologów, św. Franciszka oraz wskazanie na dbałość o środowisko, jako jedną z istotnych chrześcijańskich wartości, idzie tutaj w parze z pogłębianiem wiedzy na temat biologii drzew  oraz rozwijaniem dziecięcej kreatywności. Projekt obejmuje zarówno działania edukacyjno-praktyczne, realizowane w trakcie Gminnego Pikniku Ekologicznego, połączonego z sadzeniem drzew, jak i  wyzwania artystyczne, związane z realizacją Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Drzewo Franciszka”.

Uczniowie szkół z Kórnika i Środy Wielkopolskiej wzięli udział w Ekologicznym Konkursie Plastycznym „Drzewo Franciszka”.

 

Do udziału w projekcie  zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele, rodzice ze szkół podstawowych gmin Kórnik i Środa Wielkopolska oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz ekologii i ochrony drzewostanu – Arboretum Instytutu Dendrologii PAN i Zakład Doświadczalny PAN „Szkółki Kórnickie”. Porozumienie z Fundacją o współpracy w realizacji projektu podpisali w dniu 19 września 2017 r. dyrektorzy szkół podstawowych z Kórnika (SP nr 1 i SP nr 2), Kamionek, Radzewa, Robakowa, Szczodrzykowa, Środy Wielkopolskiej (NSP „Keglik”) oraz kierownicy Arboretum i „Szkółek Kórnickich”. Realizację pierwszego etapu projektu zaplanowano na 7 października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Szczodrzykowie, a finał konkursu plastycznego na 20 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku.

Pełni zaangażowania w konkurs plastyczny uczestnicy projektu „Drzewo Franciszka”.

 

Gminny Piknik Ekologiczny w Szczodrzykowie.

7 października, w sobotnie przedpołudnie, w przestronnych wnętrzach Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie zrealizowano pierwszy etap projektu – Gminny Piknik Ekologiczny – w którym udział zgłosiło ponad trzysta osób. Przybyli zostali powitani przez dyrektora szkoły p. Małgorzatę Siekierską oraz prezesa Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusza Grzybka, który przedstawił również cele i etapy projektu. Następnie uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: jedna pojechała do Dachowy sadzić drzewa, a druga pozostała na miejscu i uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Arboretum PAN oraz realizowała zadania praktyczne przygotowane przez nauczycieli ze Szczodrzykowa.

Uczniowie zgłębiający zagadki dendrochronologii.

 

W ramach warsztatów uczniowie poznawali tajemnice dendrochronologii i rozsiewania roślin, rozpoznawali owoce, nasiona, szyszki  z kolekcji Arboretum, prowadzili obserwacje mikroskopowe różnych części roślin. Na kolejnych stoiskach czekały na uczestników zadania:  przyrodnicze „Jakie to drzewo?”, „Matematyczny las zagadek”, układanie puzzli z postacią Świętego Franciszka, plastyczne „Mozaiki z kolorowych liści”, językowe – „ Eko-angielski” oraz konkurencje sportowe. Młodzi przyrodnicy za poprawne wykonanie zadań otrzymywali stemple liści na karcie startowej symbolizującej drzewo.  Po uzbieraniu 6 liści uczniowie zgłaszali się po nagrodę, którą była torba pełna polskich owoców – jabłek, gruszek śliwek.

Nic nie smakuje tak doskonale, jak zdobyte podczas pikniku pyszne, polskie owoce.

 

Wszyscy mogli również podziwiać piękno przyrody zaklęte w fotografiach” Foto-Eko 2017”, udostępnionych przez PTOP „Salamandra” oraz degustować domowe ciasta przygotowane przez rodziców i posilić się grochówką w szkolnej stołówce. Po godzinie nastąpiła wymiana grup i przejazd do Dachowy. Tam wszyscy przeszli praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowego sadzenia drzew, które prowadził pracownik „Szkółek Kórnickich”. Zarówno szkolenie, jak i wielkie zaangażowanie uczestników sprawiło, że łącznie posadzono siedem lip drobnolistnych. Drzewa sadziły zespoły dziewcząt, chłopców, rodziców oraz grupy mieszane. Po zakończeniu nasadzeń miło było popatrzeć na rząd rosnących lip oraz powrócić do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne podsumowanie i zamknięcie imprezy.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów Pikniku – szkół i instytucji – za przygotowanie imprezy łączącej walory edukacyjne, rekreacyjne, integracyjne  oraz dla nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy włączyli się we wspólne działania na rzecz ochrony drzewostanu i naturalnego środowiska.