19 lutego 2018

Drzewo Franciszka

9-05-2018:

      Zasadzić drzewo, stworzyć dzieło sztuki, zbudować więzi – oto program, który udało się zrealizować uczestnikom projektu „Drzewo Franciszka”. Młodzież świadoma roli ochrony drzewostanu i wrażliwa ekologicznie, to nie tylko marzenie nauczyciela biologii, ale także konieczność, bez której kolejne pokolenia nie będą w stanie zapewnić sobie właściwych warunków do życia. Fundacja Zakłady Kórnickie znalazła sposób na to, jak poszerzyć wiedzę przyrodniczą uczniów i zachęcić młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Odpowiedzią na potrzebę kształcenia właściwej i pełnej troski postawy wobec środowiska naturalnego stał się projekt, którego pierwsza edycja zakończyła się uroczystą galą finałową, zorganizowaną w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku, w piątek 20 kwietnia.

Drzewo bliskie ekologom i artystom

Przybliżenie uczniom postaci patrona ekologów, św. Franciszka oraz wskazanie na dbałość o środowisko, jako jedną z istotnych wartości chrześcijańskich, szło tu w parze z pogłębianiem wiedzy na temat biologii drzew oraz rozwijaniem dziecięcej kreatywności. Zarówno działania edukacyjno-praktyczne, realizowane w trakcie Gminnego Pikniku Ekologicznego, połączonego z sadzeniem drzew, jak i wyzwania artystyczne, związane z przystąpieniem do Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Drzewo Franciszka”, cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów z pięciu szkół naszej gminy, dlatego spotkanie zgromadziło reprezentantów każdej z nich. Przedstawiciele Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie wręczyli nagrody autorom najlepszych prac plastycznych, wyłonionych spośród wielu niezwykle kreatywnych dzieł młodych twórców, zgłoszonych do udziału w artystycznych zmaganiach, stanowiących drugi etap projektu, którego pierwsza część odbyła się jesienią ubiegłego roku.

Wernisaż i gala finałowa projektu

Doskonale przygotowana przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Teofili Szołdrskiej-Potulickiej w Kórniku, gala finałowa projektu była wyrazem wszystkich przyświecających „Drzewu Franciszka” założeń. Łączyła w sobie elementy edukacyjne promujące troskę o środowisko naturalne z programem artystycznym zawierającym motywy ekologiczne i odwołującym się do chrześcijańskich źródeł postaw bliskich patronowi projektu, św. Franciszkowi. Wzruszające interpretacje utworów muzycznych w wykonaniu chóru „Tremolo”, mini-koncert gitarowy zaprezentowany przez Wiktora Tomczaka, utwór zagrany przez Esterę Skrzypczak na flecie bocznym czy widowisko taneczno-wokalne inspirowane wierszem Danuty Wawiłow „Drzewo”, zapadły w pamięć wszystkim licznie zgromadzonym. Podobnie zresztą, jak instruktażowy film, w którym Pan Janusz Kamyczek ze Szkółek Kórnickich PAN objaśniał małej dziennikarce portalu „Tytus”, w jaki sposób wiosną zadbać o posadzone jesienią drzewa.

Wielkim walorem spotkania było ciepło, z jakim zarówno laureaci konkursu plastycznego, ich opiekunowie, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizatorów projektu, jak i pozostali uczestnicy spotkania zostali przyjęci przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku. Panie Dyrektor Zofia Talarczyk i Agnieszka Półchłopek stworzyły wyjątkową atmosferę, w której zgromadzeni w przytulnej auli czuli się mile widzianymi gośćmi wernisażu.

Wyzwania dla jurorów

Także wyniki konkursu sprawiły, że reprezentacje uczniów i nauczycieli ze wszystkich obecnych na gali szkół mogły doświadczyć radości w gościnnych progach „Dwójki”. Komisja konkursowa, obradująca pod przewodnictwem artysty plastyka, dr Piotra Masztalerza, miała do wykonania niełatwe zadanie, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki. W obradach jury uczestniczyło szacowne grono złożone ponadto z doświadczonego i znanego ze swej niezwykłej pasji fotografa, Elizeusza Cieślika oraz nauczycieli plastyki z pięciu szkół podstawowych: Ireny Przybył (SP1 Kórnik), Katarzyny Werteresiewicz (SP2 Kórnik), Agnieszki Pawlak (SP Radzewo), Małgorzaty Piotr (SP Szczodrzykowo), Sylwii Przybylskiej-Sawickiej (SP Kamionki). Członkiem honorowym komisji był Prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusz Grzybek.

Trud prac podjętych przez jury najlepiej wyrażą zapewne liczby. Łącznie w etapie szkolnym uczestniczyło 164 uczniów, do etapu gminnego szkolne komisje zakwalifikowały 57 prac. Nadesłane formy plastyczne oceniane były w czterech odrębnych kategoriach, w których przyznano nagrody i wyróżnienia.

 

Kategoria Imię i nazwisko ucznia Szkoła Miejsce
Praca plastyczna techniką dowolną w formacie A3
– kl. I-III
Helena Gogulska

SP Kamionki

I
Zofia Czapkiewicz SP Szczodrzykowo II
Maja Nowak SP Radzewo III
Filip Ratajczak SP Radzewo wyróżnienie
Mateusz Snuszka SP Radzewo wyróżnienie
Praca plastyczna techniką dowolną w formacie A2
– kl. IV-VI
Marta Wrzesińska SP Szczodrzykowo I
Jakub Tatarynowicz SP Szczodrzykowo II
Malina Witkowska SP 2 Kórnik III
Dawid Biernacki SP Szczodrzykowo wyróżnienie
Katarzyna Łada SP Kamionki wyróżnienie
Plakat w formacie A3 z wykorzystaniem technologii komputerowych, programów graficznych
– kl. VII i gimnazjalne 
Matylda Cardet SP Kamionki I
Natalia Fankidejska SP 2 Kórnik II
Małgorzata Płócieniak SP Szczodrzykowo III
Amelia Rajczyk SP Szczodrzykowo wyróżnienie
Paulina Bukczyńska SP 2 Kórnik wyróżnienie
Fotografia w formacie powyżej 1024 pixeli
        (zespoły)
Paulina Bukczyńska SP 2 Kórnik I
Mateusz Krawczyk SP 2 Kórnik II
Mikołaj Koprucki SP 2 Kórnik III

Nagrody pełne zieleni

Nagrody laureatom konkursu wręczyli przedstawiciele Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusz Grzybek, prof. Grzegorz Skrzypczak oraz dr Zbigniew Kalisz. Padło z ich ust wiele ciepłych uwag pod adresem młodych twórców, ich opiekunów oraz szkolnych koordynatorów projektu. Nie zabrakło słów uznania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku oraz koordynatorki całego projektu – pełnej profesjonalnego zaangażowania – wicedyrektor Agnieszki Półchłopek, która z dbałością o najdrobniejsze szczegóły czuwała nad realizacją „Drzewa Franciszka” i jego galą finałową. Uhonorowani nagrodami zostali także dyrektorzy i szkolni koordynatorzy projektu z poszczególnych placówek.

Sfinansowane przez Fundację Zakłady Kórnickie nagrody nie były przypadkowe. Ich dobór stanowił wyraz troski o promowanie zdrowego stylu życia i bliskości z naturą. Nie zabrakło wśród nich także atrakcyjnych upominków edukacyjnych, pozwalających na poznawanie historii Kórnika i całej Wielkopolski.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali imienne dyplomy i podziękowania oraz sadzonki winorośli, które trafiły do pięćdziesięciu siedmiu autorów prac prezentowanych na wernisażu. Laureaci I, II i III miejsca w każdej z ocenianych kategorii zostali nagrodzeni bonami do „Decathlonu” o wartości odpowiednio: 400, 300 i 200 zł. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc oraz wyróżnień wrócili do domu z egzemplarzami zakorzenionej w historii walki o odzyskanie niepodległości gry „Hrabia”, której tytułowym bohaterem jest Władysław Zamoyski. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali ponadto wydane przez Fundację Zakłady Kórnickie wznowienie „Opowieści kórnickich” Marcelego Kosmana oraz ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego albumy autorstwa Zbigniewa Szmidta: „Wielkopolska. Dziedzictwo kulturowe”. Warto tutaj dodać, że prace plastyczne laureatów konkursu zostaną wydane w formie kalendarza.

Szkolni koordynatorzy i jurorzy konkursu wrócili do domów z sadzonkami świerków i egzemplarzami „Leksykonu krajoznawczego gminy Kórnik”. Spośród wręczonych podczas gali nagród, szczególną uwagę zwracały niepowtarzalne witraże w kształcie liści, stworzone przez Katarzynę Werteresiewicz, a ufundowane przez FZK. Trafiły one na ręce dyrektorów szkół biorących udział w projekcie, podobnie jak wspomniany wcześniej leksykon krajoznawczy. Każda ze szkół otrzymała również sadzonkę platanu klonolistnego, mającego stanowić symbol „Drzewa Franciszka” i nieprzemijającą, zieloną pamiątkę udziału w projekcie.

Zaproszeni na wernisaż goście mogli delektować się nie tylko wrażeniami artystycznymi – zdrowe przekąski i kanapki dostarczone przez Fundację Zakłady Kórnickie i pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 stanowiły miłe zakończenie gali finałowej „Drzewa Franciszka”.

Gminny Piknik Ekologiczny w Szczodrzykowie

 

Warto tutaj przypomnieć, że do udziału w dwuetapowym projekcie zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele, rodzice ze szkół podstawowych gmin Kórnik i Środa Wielkopolska oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz ekologii i ochrony drzewostanu – Arboretum Instytutu Dendrologii PAN i Zakład Doświadczalny PAN „Szkółki Kórnickie”. Porozumienie z Fundacją o współpracy przy realizacji „Drzewa Franciszka” podpisali 19 września ubiegłego roku dyrektorzy szkół podstawowych z Kórnika, Kamionek, Radzewa, Robakowa, Szczodrzykowa, Środy Wielkopolskiej (NSP „Keglik”) oraz kierownicy Arboretum i „Szkółek Kórnickich”. 7 października 2017 w przestronnych wnętrzach Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie zrealizowano pierwszy etap projektu – Gminny Piknik Ekologiczny – w którym udział zgłosiło ponad trzysta osób. Uczestnicy pikniku, podczas warsztatów zorganizowanych przez pracowników Arboretum PAN, poznawali tajemnice dendrochronologii i rozsiewania roślin, rozpoznawali owoce, nasiona, szyszki z kolekcji Arboretum, prowadzili obserwacje mikroskopowe okazów botanicznych.  Uczniowie realizowali także zadania ekologiczne przygotowane przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie. Posadzili również siedem lip drobnolistnych w Dachowie i przeszli przez praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowego sadzenia drzew, prowadzone przez pracowników „Szkółek Kórnickich”. W nagrodę za wykonanie poszczególnych zadań uczestnicy pikniku zostali obdarowani torbami pełnymi owoców z polskich sadów – jabłek, gruszek, śliwek.

Udane zakończenie zwiastunem kolejnego początku

Przygotowany w Szkole Podstawowej nr 2 im. Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej finał Ekologicznego Konkursu Plastycznego był zwieńczeniem obydwu etapów projektu „Drzewo Franciszka” i zapowiedzią kolejnych edycji cennego przedsięwzięcia, realizowanego z inicjatywy Fundacji Zakłady Kórnickie i dzięki jej środkom.

 

 

 

 

14-03-2018:

Ekologiczny Konkurs Plastyczny „Drzewo Franciszka” rozstrzygnięty!

6 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku obradowała komisja
konkursowa gminnego etapu Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Drzewo
Franciszka”.

W jej skład weszli: artysta plastyk, artysta fotografik oraz nauczyciele
plastyki z pięciu szkół podstawowych. W tym gronie honorowym gościem był prezes
Fundacji Zakłady Kórnickie – dr Dariusz Grzybek.


Łącznie w etapie szkolnym uczestniczyło 164 uczniów, do etapu gminnego szkolne
komisje zakwalifikowały 57 prac. Nadesłane formy plastyczne zostały wyeksponowane
w auli SP nr 2 w Kórniku.


Na początku procesu wyłaniania najlepszych prac przewodniczący – dr Piotr
Mastalerz – określił zasady ich wyboru zgodne z regulaminem konkursu oraz zwrócił
uwagę na walory artystycznego wyrazu i kreatywność uczniów w prezentowaniu tematu
„Drzewo Franciszka”. Kolejnym etapem działań komisji było indywidualne wybieranie
najlepszych uczniowskich wytworów w poszczególnych kategoriach: rysunek, plakat,
grafika komputerowa, fotografia.


Następnie jurorzy zbierali się przy wyeksponowanych kategoriach, argumentowali
własne wybory i na podstawie dyskusji wyłaniali trzy najlepsze prace.
W ten sposób, w miłej atmosferze wybrano prace, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie
miejsca w czterech kategoriach oraz kilka wyróżniono.


Oficjalne ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród i wyróżnień odbędzie się
20 kwietnia podczas wernisażu zorganizowanego w” bnińskiej dwójce”, który będzie
okazją do spotkania się autorów prac, jurorów, szkolnych koordynatorów projektu i
dyrektorów szkół z organizatorami projektu „Drzewo Franciszka” – przedstawicielami
Fundacji Zakłady Kórnickie.

27-02-2018:

PROJEKT „DRZEWO FRANCISZKA”

Młodzież świadoma roli ochrony drzewostanu i wrażliwa ekologicznie to nie tylko marzenie nauczyciela biologii, ale także konieczność, bez której kolejne pokolenia nie będą w stanie zapewnić sobie właściwych warunków do życia. Fundacja Zakłady Kórnickie znalazła sposób na to, jak poszerzyć wiedzę przyrodniczą uczniów i zachęcić młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Odpowiedzią na potrzebę kształcenia właściwej i pełnej troski postawy wobec środowiska naturalnego stał się projekt „Drzewo Franciszka”. Przybliżenie uczniom postaci patrona ekologów, św. Franciszka oraz wskazanie na dbałość o środowisko, jako jedną z istotnych chrześcijańskich wartości, idzie tutaj w parze z pogłębianiem wiedzy na temat biologii drzew  oraz rozwijaniem dziecięcej kreatywności. Projekt obejmuje zarówno działania edukacyjno-praktyczne, realizowane w trakcie Gminnego Pikniku Ekologicznego, połączonego z sadzeniem drzew, jak i  wyzwania artystyczne, związane z realizacją Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Drzewo Franciszka”.

Uczniowie szkół z Kórnika i Środy Wielkopolskiej wzięli udział w Ekologicznym Konkursie Plastycznym „Drzewo Franciszka”.

 

Do udziału w projekcie  zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele, rodzice ze szkół podstawowych gmin Kórnik i Środa Wielkopolska oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz ekologii i ochrony drzewostanu – Arboretum Instytutu Dendrologii PAN i Zakład Doświadczalny PAN „Szkółki Kórnickie”. Porozumienie z Fundacją o współpracy w realizacji projektu podpisali w dniu 19 września 2017 r. dyrektorzy szkół podstawowych z Kórnika (SP nr 1 i SP nr 2), Kamionek, Radzewa, Robakowa, Szczodrzykowa, Środy Wielkopolskiej (NSP „Keglik”) oraz kierownicy Arboretum i „Szkółek Kórnickich”. Realizację pierwszego etapu projektu zaplanowano na 7 października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Szczodrzykowie, a finał konkursu plastycznego na 20 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku.

Pełni zaangażowania w konkurs plastyczny uczestnicy projektu „Drzewo Franciszka”.

 

Gminny Piknik Ekologiczny w Szczodrzykowie.

7 października, w sobotnie przedpołudnie, w przestronnych wnętrzach Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie zrealizowano pierwszy etap projektu – Gminny Piknik Ekologiczny – w którym udział zgłosiło ponad trzysta osób. Przybyli zostali powitani przez dyrektora szkoły p. Małgorzatę Siekierską oraz prezesa Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusza Grzybka, który przedstawił również cele i etapy projektu. Następnie uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: jedna pojechała do Dachowy sadzić drzewa, a druga pozostała na miejscu i uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Arboretum PAN oraz realizowała zadania praktyczne przygotowane przez nauczycieli ze Szczodrzykowa.

Uczniowie zgłębiający zagadki dendrochronologii.

 

W ramach warsztatów uczniowie poznawali tajemnice dendrochronologii i rozsiewania roślin, rozpoznawali owoce, nasiona, szyszki  z kolekcji Arboretum, prowadzili obserwacje mikroskopowe różnych części roślin. Na kolejnych stoiskach czekały na uczestników zadania:  przyrodnicze „Jakie to drzewo?”, „Matematyczny las zagadek”, układanie puzzli z postacią Świętego Franciszka, plastyczne „Mozaiki z kolorowych liści”, językowe – „ Eko-angielski” oraz konkurencje sportowe. Młodzi przyrodnicy za poprawne wykonanie zadań otrzymywali stemple liści na karcie startowej symbolizującej drzewo.  Po uzbieraniu 6 liści uczniowie zgłaszali się po nagrodę, którą była torba pełna polskich owoców – jabłek, gruszek śliwek.

Nic nie smakuje tak doskonale, jak zdobyte podczas pikniku pyszne, polskie owoce.

 

Wszyscy mogli również podziwiać piękno przyrody zaklęte w fotografiach” Foto-Eko 2017”, udostępnionych przez PTOP „Salamandra” oraz degustować domowe ciasta przygotowane przez rodziców i posilić się grochówką w szkolnej stołówce. Po godzinie nastąpiła wymiana grup i przejazd do Dachowy. Tam wszyscy przeszli praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowego sadzenia drzew, które prowadził pracownik „Szkółek Kórnickich”. Zarówno szkolenie, jak i wielkie zaangażowanie uczestników sprawiło, że łącznie posadzono siedem lip drobnolistnych. Drzewa sadziły zespoły dziewcząt, chłopców, rodziców oraz grupy mieszane. Po zakończeniu nasadzeń miło było popatrzeć na rząd rosnących lip oraz powrócić do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne podsumowanie i zamknięcie imprezy.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów Pikniku – szkół i instytucji – za przygotowanie imprezy łączącej walory edukacyjne, rekreacyjne, integracyjne  oraz dla nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy włączyli się we wspólne działania na rzecz ochrony drzewostanu i naturalnego środowiska.

19-02-2018:

Z przyjemnością możemy poinformować o podpisaniu z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego porozumienia o wspólnej realizacji kolejnej edycji Drzewa Franciszka – stworzonej przez Fundację Zakłady Kórnickie akcji edukacyjno – ekologicznej podczas której w praktyczny sposób pokazujemy dzieciom i młodzieży jak ważne jest sadzenie i pielęgnacja drzew.