9 maja 2018

Finał projektu „Drzewo Franciszka”

      Zasadzić drzewo, stworzyć dzieło sztuki, zbudować więzi – oto program, który udało się zrealizować uczestnikom projektu „Drzewo Franciszka”. Młodzież świadoma roli ochrony drzewostanu i wrażliwa ekologicznie, to nie tylko marzenie nauczyciela biologii, ale także konieczność, bez której kolejne pokolenia nie będą w stanie zapewnić sobie właściwych warunków do życia. Fundacja Zakłady Kórnickie znalazła sposób na to, jak poszerzyć wiedzę przyrodniczą uczniów i zachęcić młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Odpowiedzią na potrzebę kształcenia właściwej i pełnej troski postawy wobec środowiska naturalnego stał się projekt, którego pierwsza edycja zakończyła się uroczystą galą finałową, zorganizowaną w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku, w piątek 20 kwietnia.

Drzewo bliskie ekologom i artystom

Przybliżenie uczniom postaci patrona ekologów, św. Franciszka oraz wskazanie na dbałość o środowisko, jako jedną z istotnych wartości chrześcijańskich, szło tu w parze z pogłębianiem wiedzy na temat biologii drzew oraz rozwijaniem dziecięcej kreatywności. Zarówno działania edukacyjno-praktyczne, realizowane w trakcie Gminnego Pikniku Ekologicznego, połączonego z sadzeniem drzew, jak i wyzwania artystyczne, związane z przystąpieniem do Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Drzewo Franciszka”, cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów z pięciu szkół naszej gminy, dlatego spotkanie zgromadziło reprezentantów każdej z nich. Przedstawiciele Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie wręczyli nagrody autorom najlepszych prac plastycznych, wyłonionych spośród wielu niezwykle kreatywnych dzieł młodych twórców, zgłoszonych do udziału w artystycznych zmaganiach, stanowiących drugi etap projektu, którego pierwsza część odbyła się jesienią ubiegłego roku.

Wernisaż i gala finałowa projektu

Doskonale przygotowana przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Teofili Szołdrskiej-Potulickiej w Kórniku, gala finałowa projektu była wyrazem wszystkich przyświecających „Drzewu Franciszka” założeń. Łączyła w sobie elementy edukacyjne promujące troskę o środowisko naturalne z programem artystycznym zawierającym motywy ekologiczne i odwołującym się do chrześcijańskich źródeł postaw bliskich patronowi projektu, św. Franciszkowi. Wzruszające interpretacje utworów muzycznych w wykonaniu chóru „Tremolo”, mini-koncert gitarowy zaprezentowany przez Wiktora Tomczaka, utwór zagrany przez Esterę Skrzypczak na flecie bocznym czy widowisko taneczno-wokalne inspirowane wierszem Danuty Wawiłow „Drzewo”, zapadły w pamięć wszystkim licznie zgromadzonym. Podobnie zresztą, jak instruktażowy film, w którym Pan Janusz Kamyczek ze Szkółek Kórnickich PAN objaśniał małej dziennikarce portalu „Tytus”, w jaki sposób wiosną zadbać o posadzone jesienią drzewa.

Wielkim walorem spotkania było ciepło, z jakim zarówno laureaci konkursu plastycznego, ich opiekunowie, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizatorów projektu, jak i pozostali uczestnicy spotkania zostali przyjęci przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku. Panie Dyrektor Zofia Talarczyk i Agnieszka Półchłopek stworzyły wyjątkową atmosferę, w której zgromadzeni w przytulnej auli czuli się mile widzianymi gośćmi wernisażu.

Wyzwania dla jurorów

Także wyniki konkursu sprawiły, że reprezentacje uczniów i nauczycieli ze wszystkich obecnych na gali szkół mogły doświadczyć radości w gościnnych progach „Dwójki”. Komisja konkursowa, obradująca pod przewodnictwem artysty plastyka, dr Piotra Masztalerza, miała do wykonania niełatwe zadanie, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki. W obradach jury uczestniczyło szacowne grono złożone ponadto z doświadczonego i znanego ze swej niezwykłej pasji fotografa, Elizeusza Cieślika oraz nauczycieli plastyki z pięciu szkół podstawowych: Ireny Przybył (SP1 Kórnik), Katarzyny Werteresiewicz (SP2 Kórnik), Agnieszki Pawlak (SP Radzewo), Małgorzaty Piotr (SP Szczodrzykowo), Sylwii Przybylskiej-Sawickiej (SP Kamionki). Członkiem honorowym komisji był Prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusz Grzybek.

Trud prac podjętych przez jury najlepiej wyrażą zapewne liczby. Łącznie w etapie szkolnym uczestniczyło 164 uczniów, do etapu gminnego szkolne komisje zakwalifikowały 57 prac. Nadesłane formy plastyczne oceniane były w czterech odrębnych kategoriach, w których przyznano nagrody i wyróżnienia.

 

Kategoria Imię i nazwisko ucznia Szkoła Miejsce
Praca plastyczna techniką dowolną w formacie A3
– kl. I-III
Helena Gogulska

SP Kamionki

I
Zofia Czapkiewicz SP Szczodrzykowo II
Maja Nowak SP Radzewo III
Filip Ratajczak SP Radzewo wyróżnienie
Mateusz Snuszka SP Radzewo wyróżnienie
Praca plastyczna techniką dowolną w formacie A2
– kl. IV-VI
Marta Wrzesińska SP Szczodrzykowo I
Jakub Tatarynowicz SP Szczodrzykowo II
Malina Witkowska SP 2 Kórnik III
Dawid Biernacki SP Szczodrzykowo wyróżnienie
Katarzyna Łada SP Kamionki wyróżnienie
Plakat w formacie A3 z wykorzystaniem technologii komputerowych, programów graficznych
– kl. VII i gimnazjalne 
Matylda Cardet SP Kamionki I
Natalia Fankidejska SP 2 Kórnik II
Małgorzata Płócieniak SP Szczodrzykowo III
Amelia Rajczyk SP Szczodrzykowo wyróżnienie
Paulina Bukczyńska SP 2 Kórnik wyróżnienie
Fotografia w formacie powyżej 1024 pixeli
        (zespoły)
Paulina Bukczyńska SP 2 Kórnik I
Mateusz Krawczyk SP 2 Kórnik II
Mikołaj Koprucki SP 2 Kórnik III

Nagrody pełne zieleni

Nagrody laureatom konkursu wręczyli przedstawiciele Zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie, dr Dariusz Grzybek, prof. Grzegorz Skrzypczak oraz dr Zbigniew Kalisz. Padło z ich ust wiele ciepłych uwag pod adresem młodych twórców, ich opiekunów oraz szkolnych koordynatorów projektu. Nie zabrakło słów uznania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku oraz koordynatorki całego projektu – pełnej profesjonalnego zaangażowania – wicedyrektor Agnieszki Półchłopek, która z dbałością o najdrobniejsze szczegóły czuwała nad realizacją „Drzewa Franciszka” i jego galą finałową. Uhonorowani nagrodami zostali także dyrektorzy i szkolni koordynatorzy projektu z poszczególnych placówek.

Sfinansowane przez Fundację Zakłady Kórnickie nagrody nie były przypadkowe. Ich dobór stanowił wyraz troski o promowanie zdrowego stylu życia i bliskości z naturą. Nie zabrakło wśród nich także atrakcyjnych upominków edukacyjnych, pozwalających na poznawanie historii Kórnika i całej Wielkopolski.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali imienne dyplomy i podziękowania oraz sadzonki winorośli, które trafiły do pięćdziesięciu siedmiu autorów prac prezentowanych na wernisażu. Laureaci I, II i III miejsca w każdej z ocenianych kategorii zostali nagrodzeni bonami do „Decathlonu” o wartości odpowiednio: 400, 300 i 200 zł. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc oraz wyróżnień wrócili do domu z egzemplarzami zakorzenionej w historii walki o odzyskanie niepodległości gry „Hrabia”, której tytułowym bohaterem jest Władysław Zamoyski. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali ponadto wydane przez Fundację Zakłady Kórnickie wznowienie „Opowieści kórnickich” Marcelego Kosmana oraz ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego albumy autorstwa Zbigniewa Szmidta: „Wielkopolska. Dziedzictwo kulturowe”. Warto tutaj dodać, że prace plastyczne laureatów konkursu zostaną wydane w formie kalendarza.

Szkolni koordynatorzy i jurorzy konkursu wrócili do domów z sadzonkami świerków i egzemplarzami „Leksykonu krajoznawczego gminy Kórnik”. Spośród wręczonych podczas gali nagród, szczególną uwagę zwracały niepowtarzalne witraże w kształcie liści, stworzone przez Katarzynę Werteresiewicz, a ufundowane przez FZK. Trafiły one na ręce dyrektorów szkół biorących udział w projekcie, podobnie jak wspomniany wcześniej leksykon krajoznawczy. Każda ze szkół otrzymała również sadzonkę platanu klonolistnego, mającego stanowić symbol „Drzewa Franciszka” i nieprzemijającą, zieloną pamiątkę udziału w projekcie.

Zaproszeni na wernisaż goście mogli delektować się nie tylko wrażeniami artystycznymi – zdrowe przekąski i kanapki dostarczone przez Fundację Zakłady Kórnickie i pyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 stanowiły miłe zakończenie gali finałowej „Drzewa Franciszka”.

Gminny Piknik Ekologiczny w Szczodrzykowie

 

Warto tutaj przypomnieć, że do udziału w dwuetapowym projekcie zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele, rodzice ze szkół podstawowych gmin Kórnik i Środa Wielkopolska oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz ekologii i ochrony drzewostanu – Arboretum Instytutu Dendrologii PAN i Zakład Doświadczalny PAN „Szkółki Kórnickie”. Porozumienie z Fundacją o współpracy przy realizacji „Drzewa Franciszka” podpisali 19 września ubiegłego roku dyrektorzy szkół podstawowych z Kórnika, Kamionek, Radzewa, Robakowa, Szczodrzykowa, Środy Wielkopolskiej (NSP „Keglik”) oraz kierownicy Arboretum i „Szkółek Kórnickich”. 7 października 2017 w przestronnych wnętrzach Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie zrealizowano pierwszy etap projektu – Gminny Piknik Ekologiczny – w którym udział zgłosiło ponad trzysta osób. Uczestnicy pikniku, podczas warsztatów zorganizowanych przez pracowników Arboretum PAN, poznawali tajemnice dendrochronologii i rozsiewania roślin, rozpoznawali owoce, nasiona, szyszki z kolekcji Arboretum, prowadzili obserwacje mikroskopowe okazów botanicznych.  Uczniowie realizowali także zadania ekologiczne przygotowane przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczodrzykowie. Posadzili również siedem lip drobnolistnych w Dachowie i przeszli przez praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowego sadzenia drzew, prowadzone przez pracowników „Szkółek Kórnickich”. W nagrodę za wykonanie poszczególnych zadań uczestnicy pikniku zostali obdarowani torbami pełnymi owoców z polskich sadów – jabłek, gruszek, śliwek.

Udane zakończenie zwiastunem kolejnego początku

Przygotowany w Szkole Podstawowej nr 2 im. Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej finał Ekologicznego Konkursu Plastycznego był zwieńczeniem obydwu etapów projektu „Drzewo Franciszka” i zapowiedzią kolejnych edycji cennego przedsięwzięcia, realizowanego z inicjatywy Fundacji Zakłady Kórnickie i dzięki jej środkom.