Tytus.edu.pl

„Tytus” to serwis popularnonaukowy poświęcony historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski. Naszym celem jest opowiadać o dziejach w taki sposób, by ich poznawanie było czystą przyjemnością i rodziło pasję, jaką my sami zaraziliśmy się lata temu. Pragniemy jednocześnie, by nasz portal był wiarygodnym źródłem wiedzy, który nie poświęca rzetelności na rzecz taniej sensacji.

Kartki pocztowe sprzed stu lat – „Święcone w pochodzie”

Nasza nazwa nawiązuje do postaci hrabiego Tytusa Działyńskiego (1796–1861), polskiego arystokraty, patrioty, mecenasa sztuki, założyciela Biblioteki Kórnickiej. Zgromadził on kilkadziesiąt tysięcy książek i rękopisów, często ratując je od  grabieży. Swoje bezcenne zbiory – biblioteczne oraz muzealne, umieścił w kórnickim zamku. W czasach zaborów przypominały o dawnej świetności Rzeczypospolitej, a dziś, zgodnie z zamiarem swojego twórcy, Biblioteka Kórnicka służy nam wszystkim.

Powstanie wielkopolskie nie tylko od kuchni. Domowy przepis na udaną insurekcję

„Tytus” jest rozszerzeniem idei naszego patrona i przeniesieniem jej w XXI wiek. Historia wciąż jest kluczowym źródłem tożsamości zbiorowej (lokalnej, narodowej, europejskiej, ogólnoludzkiej), budującym poczucie jedności i inspirującym do wspólnego działania. Pragniemy zatem, by „Tytus” był ogólnodostępną bazą wiedzy na temat przeszłości, pomagającą Czytelnikom odnajdywać swoje miejsce we współczesnym świecie i wzmacniać ich więź z ojczyzną (małą i dużą), jej kulturą i mieszkańcami.

Słowiańska dieta, czyli zapomniane przysmaki naszych przodków.

Zapraszamy pod adres: www.tytus.edu.pl