12 lutego 2018

27 grudnia 1918 w Środzie Wielkopolskiej

Gościem Fundacji Zakłady Kórnickie i redakcji portalu „Tytus”  była pani Maria Mielcarzewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.

Pani Maria nie tylko stoi na czele stowarzyszenia, ale jest przede wszystkim córką Powstańca i skarbnicą wiedzy na temat przebiegu Powstania Wielkopolskiego w Środzie Wielkopolskiej i okolicach. Swą opowieść opiera na udokumentowanych źródłach oraz relacjach z pierwszej ręki, słuchanych w postaci gawęd uczestników wielkopolskiego zrywu, zbierających się niegdyś w jej rodzinnym domu. We współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Powstańców Wielkopolskich ze Środy Wielkopolskiej przygotujemy serię relacji o przebiegu powstania na terenie powiatu średzkiego. Dla Kórniczan na pewno ważna będzie opowieść o pakcie podpisanym między powstańczymi oddziałami z Kórnika i Środy.

Śledźcie uważnie nasz profil i stronę http://tytus.edu.pl – już wkrótce więcej filmów z udziałem Pani Marii i innych członków SRPW ze Środy Wlkp.. Zapraszamy do współpracy przy tworzeniu naszego cyfrowego zbioru wspomnień także rodziny Powstańców z innych miejscowości.

W jaki sposób wiadomość o wybuchu Powstania Wielkopolskiego dotarła do Środy Wielkopolskiej?