Drzewo Franciszka – wszystkie gałęzie

Program Drzewo Franciszka, zainicjowany i realizowany przez Fundację Zakłady Kórnickie, jest programem edukacyjnym adresowanym do młodzieży szkolnej, a poprzez ich współpracę ze społecznościami lokalnymi – także do samorządów gminnych.

 

Podstawowym celem Programu jest aktywizacja młodzieży szkolnej w obszarze ochrony środowiska i rozwoju postaw proekologicznych w duchu Encykliki Laudato Si. Poprzez konkurs i inne działania w ramach tego Programu tworzymy środowiska, w których budujemy nowe postawy i świadomość ekologiczną młodych ludzi – uczniów szkół podstawowych – które oddziałują międzypokoleniowo i tworzą nową jakość dla spraw ochrony środowiska. Program tworzy tę międzypokoleniową wspólnotę w środowisku szkolnym, rodzinnym, towarzyskim i stwarza szansę na zmianę mentalności w stronę większej wrażliwości na sprawy najbliższego otoczenia i spraw ochrony środowiska z nim związanych.

 

Program jest prowadzony w oparciu o następujące treści:

  1. Idee encykliki Laudato Si / ekologia integralna,
  2. Kulturowe odniesienia ochrony środowiska,
  3. Ekologia domowa (domowe metody ochrony środowiska),
  4. Ochrona wód,
  5. Ochrona powietrza,
  6. Gospodarka odpadami,
  7. Ochrona przyrody / bioróżnorodności,
  8. Ochrona powierzchni ziemi,
  9. Ochrona środowiska na obszarach zurbanizowanych,
  10. Zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym.

 

Jednym z dodatkowych elementów Programu jest Magazyn Drzewo Franciszka, ogólnopolskie pismo, które jest wyrazicielem idei Programu, ale również forum wymiany poglądów dotyczących spraw ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, roli duchowości w kształtowaniu postaw proekologicznych, jak również platformą wymiany doświadczeń zainteresowanych tematyką podmiotów. Będzie wydawane co pół roku, adresowane do samorządów terytorialnych, do szkół uczestniczących w Programie, zainteresowanych przedsiębiorców, instytucji ochrony środowiska i wszystkich innych zainteresowanych Programem podmiotów i placówek.

 

Konferencje regionalne to cykl konferencji odbywających się w każdym województwie i poświęconych lokalnym problemom ochrony środowiska. Adresatami są samorządy terytorialne, instytucje ochrony środowiska oraz szkoły, placówki oświatowe i instytucje wsparcia oświaty. Do stałej współpracy partnerskiej zapraszamy wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska oraz kuratoria oświaty i ośrodki doskonalenia nauczycieli.