Zapraszamy serdecznie na nową stronę poświęconą Muzeum Matematyki w Kórniku:

Matematyczne wyzwania nie należą do najłatwiejszych, dlatego bardzo cieszymy się, że „MuMak” został uwieńczony zwycięstwem zdolnej i kreatywnej drużyny, która w twórczy sposób połączyła przywiązanie do rodzinnego miasta i pasję matematyczną. Z radością informujemy, że w naszym konkursie zwyciężył projekt „Matematyczne Katowice” zespołu Matemaczki.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w naszych zmaganiach dla miłośników przedmiotów ścisłych i zapraszamy do udziału w kolejnej – listopadowej – edycji konkursu. Będziemy o niej informować na stronie www.mumak.edu.pl.

 

Czym będzie MuMa?

MuMa będzie nowoczesną instytucją kultury promującą matematykę i ukazującą jej oddziaływanie na wszystkie dziedziny życia. Chcemy odczarować postrzeganie Królowej Nauk jako dyscypliny trudnej i niezrozumiałej. Pragniemy pokazać, że odkrywanie tego, jak matematyka wpływa na otaczający nas świat, może być twórczą i fascynującą przygodą.

Oferta edukacyjna MuMy oparta będzie na doświadczaniu. Naszym gościom zaoferujemy ekspozycje interaktywne, obiekty, których można dotknąć, wypróbować ich działanie, zrozumieć sens i odnieść go do rzeczywistości.

MuMa będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Podobne, z którymi nawiązaliśmy już współpracę, istnieją w Nowym Jorku oraz w niemieckim Giessen.

Gdzie stanie MuMa?

Przewidujemy, że powierzchnia MuMy wyniesie około 4000 m2. Obiekt powstanie na działce o powierzchni około 2 ha położonej w Kórniku nad jeziorem Skrzynki Duże.

Do MuMy doprowadzona zostanie droga, a pojazdy będą mogły zaparkować na dużym parkingu bezpośrednio przy obiekcie. Budynek zaprojektowany zostanie w zgodzie ze światowymi standardami współczesnej architektury, która ma być przyjazna zarówno człowiekowi jaki i otoczeniu. Ekologia, zieleń i nowoczesność to fundamenty, na których oprzemy tę inwestycję.

 

Dla kogo przeznaczona będzie MuMa?

Do MuMy zaprosimy zarówno dzieci jak i dorosłych. MuMa będzie miejscem inspiracji, otwartym dla wszystkich osób ciekawych świata. Będzie można przeprowadzić tu zarówno zajęcia szkolne, jak i w twórczy sposób spędzić czas z rodziną. Położenie obiektu  sprawi, że teren wokół MuMy stanowić będzie otwarte miejsce odpoczynku, rekreacji i integracji nie tylko dla gości placówki, ale również dla mieszkańców Kórnika i okolic.

Co budowa MuMy oznacza dla Kórnika i jego Mieszkańców?

Chcemy, aby MuMa przyczyniła się do rozwoju Kórnika i pokazania miasta jako ośrodka, w którym przyszłość oraz nowoczesność łączy się z historią i wiedzą. Skala MuMy pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy oraz wpłynie na rozwój turystyki – nie tylko w Kórniku, ale w całej aglomeracji poznańskiej. Miejscowe atrakcje (MuMa, Biblioteka Kórnicka, Arboretum, jezioro) oraz ciekawe miejsca w sąsiednich gminach (Zaniemyśl, Puszczykowo, Rogalin, miejscowości w trójkącie Wielkopolskiego Parku Narodowego) sprawią, że jednodniowi turyści zostaną u nas na dłużej. Oznacza to szansę na rozwój branży hotelarskiej, gastronomicznej, usługowej, a tym samym rozwijanie lokalnych biznesów i kolejne nowe miejsca pracy.

Budowa MuMy przyczyni się również do poprawy infrastruktury. Rozpoczęcie inwestycji wpłynie na przyśpieszenie działań związanych z budową drogi łączącej Kórnik z Borówcem oraz modernizacją układu komunikacyjnego w skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i drogi numer 434. Powstanie MuMy wpłynie też na ożywienie turystyki i rekreacji nad jeziorem Skrzynki Duże.

Zależy nam na tym, aby Kórnik – rodowa siedziba Działyńskich i Zamoyskich – był miejscem, w którym dumne tradycje związane z aktywnością i dążeniem do rozwoju cały czas były żywe.